PEJZAŻE NA SZKLE DO KUCHNI

O kuchni mówi się, że jest sercem domu. Jest w tym bardzo dużo prawdy. Nawet jeśli posiadamy salon i pięknie urządzone wnętrza z wygodnymi fotelami i kanapami, to w kuchni często kwitnie życie towarzyskie. Przysiadając na kuchennym stołku, pomiędzy przygotowywaniem jedzenia, a posiłkiem, rozmawiamy z bliskimi, przyjaciółmi i sprawiamy, że to miejsce żyje naszym życiem. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do wystroju kuchni, nie zapominając oczywiście o funkcjonalności. Coraz częściej sięgamy po panele szklane do kuchni. Wykonane są one z hartowanego szkła, dzięki czemu są odporne zarówno na wysoką temperaturę, jak i uszkodzenia mechaniczne. Grafika na szkle to ciekawe urozmaicenie wnętrza. Podążając tym torem – warto przemyśleć wybór pejzażu z widokiem natury.

Wielu z nas pejzaże kojarzą się z fototapetami, które kiedyś wisiały w niemal każdym domu. Zwróćmy jednak uwagę na to, iż druk na szkle można wykonać z każdego zdjęcia, o dostatecznie wysokiej rozdzielczości (to zależy od tego, jak duży będzie ów nadruk na szkle). Klasyczne „widoczki” można zastąpić oryginalnym pejzażem, a takich jest mnóstwo dostępnych w internecie. Poza tym, czemu nie sięgnąć do zbioru własnych fotografii? Zarówno z wakacji nad polskim morzem, jak i z egzotycznych wyjazdów przywozimy mnóstwo zdjęć. Czemu zatem nie wykorzystać ich podczas urządzania mieszkania. Panele szklane nad blatem kuchennym, z nadrukowanym pejzażem z wakacji, będą budzić miłe wspomnienia i być może inspirować do kolejnych podróży. Ryzykujemy jedynie tym, że z następnych wakacji przywieziemy kolejną porcję zdjęć i poprzednie już nie będą wydawać się tak bardzo atrakcyjne.

Obrazy na szkle mogą być również nadrukowanymi reprodukcjami dzieł znanych malarzy. Warto jednak pamiętać o tym, że pewne dzieła są tak dobrze przez nas znane i obecne w życiu codziennym, że mogą szybko się znudzi, jeśli umiejscowimy je w przestrzeni, która cały czas nam towarzyszy. Poza tym, w przypadku dzieł malarskich, łatwo otrzeć się o kicz i brak smaku. Taki wybór należałoby skonsultować z architektem wnętrz. Szkło do kuchni nie jest materiałem trudnym do wkomponowania w przestrzeń, jednak musimy przyjrzeć się kolorom, jakie dominują na zdjęciu, które będzie nadrukowane na panelach szklanych. Muszą one współgrać przede wszystkim z barwą szafek oraz pozostałych ścian. Również najpiękniejsze wzorzyste fronty szafek nie będą się dobrze prezentować, jeśli obok nich umiejscowimy szkło na ścianę z kolorowym pejzażem. Niech umiar będzie naszym doradcą. W tym przypadku należy wybrać jeden dominujący element. Jeżeli zależy nam, by szyba w kuchni miała nadrukowany pejzaż, szafki pozostawmy w jednolitym kolorze.

Pamiętajmy, że ściana nad blatem kuchennym jest podatna na zabrudzenia, działanie wysokich temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne. Szkło dekoracyjne, oprócz niewątpliwych zalet wizualnych, ma też właściwości które są jak najbardziej pożądane. Wybieramy szkło hartowane do kuchni dlatego, że jest bardzo trwałe i jak najbardziej odpowiednie do tego typu przestrzeni.

 

GALERIA